Araf Online Oyun Kuralları

Hanterbos

ÜYE
Katılım
12 Ocak 2014
Mesajlar
39
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
İstanbul
Genel Kurallar

1) Oyuncular, ARAF ONLINE Oyun Kuralları’nı bilmekle sorumludurlar. Tüm ARAF ONLINE oyuncularının ARAF ONLINE Oyun Kuralları’nı okuyup kabul ettikleri varsayılır. Oyuna yeni kayıt yaptırmış olmak ya da kurallardan haberdar olmamak, kuralları ihlal etmek için geçerli bir neden değildir.

2) ARAF ONLINE Oyun Dünyası ile ilgili resmi duyurular ARAF ONLINE Oyun Yönetimi tarafından resmi ARAF ONLINE Forumundan ve oyun içinden yapılır. Tüm oyuncular resmi oyun duyurularını bilmek ve takip etmekle yükümlüdürler.

3) ARAF ONLINE Oyun Kuralları‘nı değiştirme yetkisi ARAF ONLINE Oyun Yönetimi’ndedir. ARAF ONLINE Oyun Yönetimi; ARAF ONLINE Oyun Kuralları’nı uygular ve gerekli görülen durumlarda ARAF ONLINE Oyun Kuralları üzerinde değişik yapabilirler.

4) ARAF ONLINE Oyun Kuralları’nın açıklık kazandırmadığı özel durumlarda;
Oyuncular ARAF ONLINE yönetimini bilgilendirilmeli ve bu konuda bir açıklama yapılana kadar beklemelidir. Bu tür durumların ortaya çıkması ve yeni bir kural değişikliğine ihtiyaç duyulması halinde, ARAF ONLINE Oyun Kuralları’nda gerekli değişiklikler en kısa sürede yapılır.

5) ARAF ONLINE Oyun Dünyası’nın dili TÜRKÇE’dir ve oyunculardan TÜRKÇE dilini kullanması beklenmektedir. ARAF ONLINE Oyun Dünyası içinde bulunan sohbet alanlarında Türkçe olmayan ve/veya anlamsız kelimeler kullanmak yasaktır. Oyun terimleri, İngilizce kullanımı standart hale gelmiş kelimeler, şarkı sözleri, oyuncu isimleri ve bunlar gibi benzeri durumlar yöneticiler tarafından kapsam dışı bırakılmıştır.

6) ARAF ONLINE Oyun Yönetimi, Türkçe bilmeyen ve kullanamayan oyuncuları dışarıda bırakma hakkını saklı tutar.

7) "Sanal Hayat" ile "Gerçek Hayat" birbirinden farklı ve ayrıdır. Bu bağlamda; ARAF ONLINE Oyun Dünyası ile her şekilde ve her biçimde ilgisi olan/olabilecek konulardan dolayı gerçek hayata yönelik her türlü tehdit, şantaj ve ima ARAF ONLINE Oyun Dünyasından süresiz uzaklaştırılmanızla sonuçlanabilir.

8) ARAF ONLINE Oyun Dünyasında küfür/hakaret, ırkçı/siyasi/ideolojik söylemler, kötü alışkanlıklara özendireci ifadeler, kaba/argo tabirler kullanmak, oyun hakkında kesinleşmemiş ve aslı bulunmayan iddialarda bulunmak, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı davranışlarda bulunmak yasaktır.

9) ARAF ONLINE Oyun Dünyasında oyuncu isimleri; kişilere ve kurumlara özel koruma altında olan isimler, Araf Online Oyun Yönetiminde bulunan ve daha önce bulunmuş kişilerin isimleri ve madde 7’de belirtilen durumlara aykırı isimler olamaz. Bu gibi durumlarda ARAF ONLINE Oyun Yönetimi ilgili karakterleri oyundan hiçbir uyarıda bulunmadan silebilir veya süresiz uzaklaştırabilirler.

10) ARAF ONLINE Oyun Dünyasında; GameTURK’e ait olmayan herhangi bir kurum veya kuruluşun, markanın veya ürünün, çıkar amacı olsun ya da olmasın reklamını yapmak ve/veya link paylaşmak yasaktır.

11) ARAF ONLINE Oyun Sunucuları’nda herhangi bir nedenden ötürü meydana gelebilecek problemlerden olumsuz etkilenen, kayba uğrayan oyuncular; zararlarının karşılanmasını, hesaplarının önceki haline getirilmesini talep edemez.

12) ARAF ONLINE Oyun Dünyası ile ilgili olarak yaşanabilecek sorunların çözümünde; ARAF ONLINE Oyun Kayıtları’ları esas alınır.

13) ARAF ONLINE Oyun Yönetimi gerekli gördüğü takdirde uyarı vermeksizin ceza verebilir ve/veya verilmiş ceza sürelerini değiştirebilir.

14) Herhangi bir nedenden ötürü ortaya çıkabilecek hukuki durumlarda oyuncunun GameTURK hesabı ve/veya ARAF ONLINE karakteri hukiki süreç tamamlanıncaya kadar kapatılır.


Hesap Güvenliği

1) GameTURK Oyun Portalı hesabınızın ve Araf Online Oyuncu hesabınızın güvenliği size aittir. Hesap bilgilerinizi, şifrenizi, e-mail adresinizi ve bunlar gibi kişisel bilgilerinizi kimse ile paylaşmayınız ve bilgisayarınızda mutlaka bir anti-virüs programı bulundurunuz.

2) ARAF ONLINE Oyun Yönetimi, her ne şekilde olursa olsun bir başkası tarafından kullanılan/ele geçirilen hesaplar ve bu durumdan kaynaklanan zararlar ile ilgili her hangi bir sorumluluk kabul etmez, kaybedilen eşya, karakter ve hesapları geri iade etmez, destek vermez ve zararları karşılamaz.

3) Hesabınıza başka birinin erişip sizin karakterinizle oyun kurallarını ihlal etmesi ceza almanıza engel değildir.

4) ARAF ONLINE Oyun Yönetimi ve yöneticileri oyun içinden hesap bilgilerinizi istemez. İstisnai durumlarda gerekirse bazı bilgileriniz sadece “ticket” sistemi ile istenebilir.

5) ARAF ONLINE Oyun Yönetimi kişisel gizliliğinize önem verir ve yasal yollar dışında 3.kişi ve kurumlarla hesap bilgilerinizi paylaşmaz.

UYARI: Oyuncularımızın; oyunun güvenlik sistemini aştığını, oyunda açık bulduğunu iddia eden ve bu doğrultuda yönlendirmelerde bulunarak sizden kişisel bilgilerinizi talep eden kişilere itimat etmemesi kişisel güvenliğiniz açısından son derece önemlidir.
Bu ve benzeri durumlarla karşılaşan oyuncularımızın en kısa sürede bu durumu ARAF ONLINE Oyun Yönetimine bildirmesi beklenmektedir. Bu ve benzeri şekillerde oyuncuları yönlendiren oyuncuların karakterleri süresiz olarak oyundan uzaklaştırılır.Bug ve Hile Kullanımı

1) ARAF ONLINE Oyun Dünyasında her hangi bir nedenden dolayı ortaya çıkan ya da varlığı bilinmeyen hatalar ”bug”, tespit edildikleri takdirde, en kısa sürede ARAF ONLINE Oyun Yönetimi’ne bildirilmelidir. Hatanın bildirilmemesi , haksız avantaj sağlayacak şekilde kullanılması, oyuncularla paylaşılması, farklı ortam ve mecralarda yayınlanması ve bu gibi durumlar art niyetli davranış kabul edilir ve bu kuralı ihlal eden oyuncular ARAF ONLINE Oyun Yönetiminin değerlendirmesi ile 1 günden başlayan ve süresize uzanan bir zaman aralığında ARAF ONLINE Oyun Dünyasından uzaklaştırılırlar.

2) ARAF ONLINE Oyun Dünyasında hile kullanmak/yapmak yasaktır. Her hangi bir şekilde; oyuncu lehine avantaj sağlayan yardımcı programlar kullanan, haksız avantaj sağlayacak işlemler yaptığı tespit edilen oyuncular ARAF ONLINE Oyun Yönetiminin değerlendirmesi ile 1 günden başlayan ve süresize uzanan bir zaman aralığında ARAF ONLINE Oyun Dünyasından uzaklaştırılırlar.


Etkinlik Kuralları

1) ARAF ONLINE Oyun Dünyasında oyuncuların katılabildiği çeşitli etkinlikler düzenlenir ve bu etkinlikler ARAF ONLINE Forumundan ve Resmi Facebook Fan sayfasından duyurulur. Etkinliklere katılmak isteyen oyuncular FORUM ve Fan Sayfası üzerinden etkinlik duyurularını takip etmekle yükümlüdürler.

2) ARAF ONLINE Oyun Dünyasında düzenlenen her etkinlik için belirlenen kurallar ve etkinlik süreleri vardır. Araf Online Oyun Yönetimi gerekli durumlarda Etkinlik Kuralları ve etkinlik sürelerinde değişiklik yapabilir.

3) Etkinlik Kurallarına uymayan oyuncular tüm etkinlikliklerden belirli sürelerce diskalifiye edilir.

5) Etkinlik ödülleri ile ilgili talep ve itirazlar etkinlik bitiminden sonra 3 gün içerisinde yapılmalıdır. 3 günden sonra yapılan talep ve itirazlar değerlendirmeye alınmayacaktır.Yardım ve Destek Kuralları


DESTEK SİSTEMİ

1) Destek (Ticket) Sistemi, GameTURK oyuncularının, oyunlar ve oyuncular ile yaşadığı her türlü sorunu, problemi, şikayeti ve benzer durumları ilgili oyun yönetimi ile paylaşacağı ve çözüm arayacağı tek resmi iletişim kanalıdır.

2) Destek (Ticket) Sistemi üzerinden bildirilmeyen ve kayda alınmayan sorun ve problemlerin çözümü ile ilgili olarak ARAF ONLINE Oyun Yönetimi hiçbir sorumluluk kabul etmez.

3) Oyuncular; Destek (Ticket) Sistemi üzerinden bildirimde bulunurken sorunlarını net ve açık bir şekilde ifade etmek, sorununun çözümüne dair gerekli tüm bilgi ve detayları vermek, gerekli ise ilgili dosya ve ekran görüntülerini eklemek ile yükümlüdürler.

4) ARAF ONLINE Oyun Yönetimi, Destek (Ticket) Sistemi üzerinden yapılan bildirimlere en geç 3 iş günü içerisinde cevap vermekle yükümlüdür. Cevap verilmesi sorununuzun çözüldüğü anlamına gelmez. Bazı durumlarda sorunların çözümü uzun süreler almaktadır ve ARAF ONLINE Oyun Yönetimi en hızlı bir şekilde bildirilen sorunları çözüme ulaştırmaya çalışır.

5) Oyuncular; Destek (Ticket) Sistemi üzerinden başka oyuncuları şikayette bulunurken, şikayet konusu delilleri (Ekran Görüntüsü) sunmakla yükümlüdür. Herhangi bir delil sunmaksızın yapılan şikayetler geçersiz sayılacaktır.

Şikayette bulunurken dikkat edilmesi gereken konular:
a) Şikayet konusu durumu gösteren ekran görüntüsü 1 günden eski olmamalıdır. 1 gün içerisinde gönderilmeyen ekran görüntüleri üzerinden işlem yapılmayacaktır.
b) Gönderilen ekran görüntüsü sizin tarafınızdan ve sizin hesabınızla alınmış olmalıdır. Şikayette bulunan oyuncu tarafından alınmamış ekran görüntüleri işleme alınmayacaktır.
c) Gönderilen ekran görüntüsünde, şikayet edilmek istenen satır üzerine Mouse ile tıklanmalıdır.
e) Gönderilen ekran görüntüleri oyun içerisinden alınmalıdır. Skype, Facebook, Twitter vb. sosyal platformlar üzerinden yapılan konuşmalar şikayet edilemez ve cezaya tabi tutulamaz.
f) Oyun yönetimi veya bir oyuncuyu şikayet ederken, gerekli delillerin sunulması esastır. Ekran görüntüsü olmaksızın yapılan şikayetler geçersiz sayılacaktır ve uyarı/ceza almanıza neden olabilecektir.

6) ARAF ONLINE Oyun Yönetimini şikayet konusu olan konuyu inceler, gerekli durumlarda sistem kayıtları ile karşılaştırır ve ortada ceza verilmesi gereken bir durum olduğu kanaatine varırsa gerekli cezai işlemi uygular.

7) ARAF ONLINE Oyun Yönetimini aldatmaya, yanıltmaya yönelik sahte ekran görüntüsü gönderen ve/veya şikayette bulunan oyuncular art niyetli olarak kabul edilir ve ARAF ONLINE Oyun Dünyasından süresiz olarak uzaklaştırılırlar.

8) Aynı konu ile ilgili birden fazla sayıda bildirimde bulunmak hem sorununuzun çözümünü zorlaştırır hem de art niyetli davranış olarak kabul edilir ve ceza almanıza neden olur.


FORUM Ve Facebook Fan Sayfası

1) ARAF ONLINE Forumu, ARAF ONLINE Oyun Yönetiminin oyun ile ilgili duyuruları ve her türlü gelişmeyi oyuncularla paylaştığı, oyuncuların oyun ile ilgili düşüncelerini, fikirlerini, yorumlarını ve görüşlerini genel ahlak kuralları içerisinde serbestçe ifade edebildiği ve tüm ARAF ONLINE oyuncularının kullanabildiği ortak iletişim platformudur.

2) ARAF ONLINE Forumu, kesinlikle oyun ile ilgili sorunlarınızı çözebileceğiniz bir platform değildir ve ARAF ONLINE Oyun Yönetimi forum üzerinden yapılan bildirimlere karşı hiçbir sorumluluk kabul etmez.

3) ARAF ONLINE Forumunda paylaşılan içerikler genel ahlak kuralları dışında olamaz. Başka oyuncuları rencide edebilecek tavır ve davranışlar sergilemeniz, küfür içeren ekran görüntüleri paylaşmanız ARAF ONLINE Forumundan ve ARAF ONLINE Oyun Dünyasından uzaklaştırılmanızla sonuçlanır.


GM’ler ve Yardımcı GM’ler

1) ARAF ONLINE Oyun Dünyasında oyun kurallarını uygulayan ve oyun içi düzeni sağlayan farklı yetkilere sahip görevliler vardır. Tüm oyunculardan oyun görevlilerinin kararlarına saygı duyması, oyun görevlileri ile tartışmaya girmemesi ve genel ahlak kuralları çerçevesinde davranması beklenir. Aksi davranışlar ceza almanıza ve ARAF ONLINE Oyun Dünyasından uzaklaştırılmanıza sebeb olabilir.

3) ARAF ONLINE Oyun Görevlileri kendilerine tanımlanan sorumluluk ve yetki alanı dışında hareket edemez. Tüm oyunculardan ARAF ONLINE Oyun Dünyasında görevli Oyun Görevlilerinin sorumluluk alanlarını bilmesi ve gerektiğinde sorunlarını çözmek için doğru yetkililer ile iletişime geçmesi beklenir. Bu doğrultuda Oyun Görevlilerinin sorumluluk alanları şu şekildedir:

PL: ARAF ONLINE Oyun Dünyasındaki en yetkili kişidir. Oyun ile ilgili her türlü konuda son söz ve sorumluluk ona aittir.

HGM: ARAF ONLINE Oyun Dünyasında PL’den sonra en yetkili kişidir. Kendisine bağlı GM ve VGM ekibi ile birlikte oyunun genel idaresinden sorumludur.

GM: Oyun yetkilisidir. Bağlı oldukları HGM’in direktifleri doğrultusunda çalışırlar ve kendilerine verilen sorumluluk alanı dışına çıkamazlar.

VGM: Yardımcı oyun yetkilisidir. Oyuncular arasından seçilirler ve gönüllü olarak çalışırlar. Temel görevleri GM’lere yardımcı olmak ve oyuncuların oyun ile ilgili sorularını cevaplamaktır. Sınırlı yetkileri vardır.


CEZALAR

Kural ihlallerinde uygulanan ceza çizelgesi aşağıda belirtilmiştir.
1) ARAF ONLINE Oyun Yetkilileri gerekli gördüğü durumlarda (Kurallarda belirtilmemiş dahi olsa) bir hesabı geçici ya da kalıcı olarak kapatabilirler.
2) Servislerin herhangi birinde (Forum, IRC, vb) gösterilen uygunsuz davranışların oyun içerisinde verilecek cezalarla sonuçlanabileceğini hesaba katmanız faydalı olacaktır.

Aksi belirtilmemişse,Genel Ceza Tablosu
• İlk Uyarı: 0-1 Saat arası susturma
• İkinci Uyarı: 1-3 Saat arası susturma
• Üçüncü Uyarı: 1-3 gün arası susturma
• Dördüncü Uyarı: 1 gün kapatma
• Beşinci Uyarı: 3 gün kapatma
• Altıncı Uyarı: 7 gün kapatma
• Yedinci Uyarı: 30 gün kapatma
• Sekizinci Uyarı: Süresiz kapatma

Uyarıların aynı konuda olması zorunlu değildir. Örnek olarak Hakaretten ilk uyarıyı almış bir oyuncu farklı bir konuda uyarı alırsa bu oyuncuya ait 2. Uyarı olarak değerlendirilecektir. Aynı şartlarda daha önce 2 kez uyarı almış bir oyuncu, uygunsuz davranış durumuna göre 3. Uyarı ile değil, daha yüksek seviyede bir uyarı ile cezalandırılabilir.
Oyun yönetimi verilecek cezalarda insiyatif kullanma hakkını saklı tutmaktadır.
Not: Oyuncu Oyun içinde Yetkililer (PL- HGM-GM- VGM) tarafından gönderilen Özel/Sistem Mesajlarına cevap vermek ile yükümlüdür.


İyi Forumlar

 
Toggle Sidebar

Son konular

Bu alana reklam verebilirsiniz

Üst Alt