Aramayı Kullanmak [Dev Rehber]

#Umut Melih

Oku Atan Yayını Saklamasın!
SÜPER MODERATÖR
Katılım
11 May 2013
Mesajlar
4,519
Tepkime puanı
175
Puanları
0
Konum
ANKARA
Arama Günü Kurtarır :

Orada yanında büyüteç simgesi olan ve “Ara” şeklinde etiketlenmiş gizemli gri kutu da nedir? Sanırım bu tek şey olabilir - arama çubuğu!

Neyse saçmalamayı bir kenara bırakalım, Discord bir forum ve sohbet noktası olarak gayet güzel bir arşivi içinde bulundurur. Arama fonksiyonu birkaç farklı araca ve filtreye sahip. Bu sayede ister küçük bir arkadaş sunucusu istersen de devasa bir topluluk sunucusu olsun aradığını kolayca bulabilirsin. Discord mesajlarını sen istemediğin müddetçe silemediğinden dolayı, sunucularda bulunan tüm içerikleri oluşturulduğu gibi arayabilirsin!

Eski büyüteci temizle :

Aramaya başlamak için, sağ üst köşede bulunan ara çubuğuna tıkla. Aynı zamanda şu an görüntülediğin kanalda arama yapmak için ctrl + F (Win) veya cmd + F (Mac) kısayol tuşunu kullanabilirsin. Arama çubuğunu açmak sana birkaç filtreleme seçeneği sunar:

Screenshot_1.png


Filtrelenmiş Eğlence :

Filtrelenmiş kelimelerden birini yazman veya açılan menüden sonraki araman için karartılmış arka planda belirtildiği gibi filtre seçebilirsin. Kullanabileceğin dört filtre bulunur:

Şu kullanıcıdan: Şu kullanıcıdan filtresini kullanarak aramanı belirli bir kullanıcıyla daraltabilirsin. (Başlamak için güzel bir nokta!)

Screenshot_2.png

Şunu içeren: Şunu içeren
filtresi mesajların içerisinde bulunan medyalara göre arama yapar. Bağlantı veya Gömülü filtreleri arasında seçim yapman bu eşyaların filtrelenmesini sağlar. Video, Ses ve Görsel filtreleri gömülü tüm medyaları (tüm kaynaklardan) bu özelliklere göre arar. Aynı zamanda filtrenizi kombine edebilir ve aramanı güçlendirebilirsin.

Screenshot_3.png

Şu kanalda: Şu kanalda filtresini seçmen halinde bulunduğun sunucular arasında arama yapmanı sağlar. Bu arama etiketini yazman halinde karşına bulunduğun sunucularda erişilebilir metin kanallarını gösterecektir.

Screenshot_4.png

Şu tarihten önce, tarih boyunca, tarihten sonra: Bu etiketler, kronolojik olarak arama yapmana ve aramanın başlangıç tarihini seçmek için etkileşimli bir takvim oluşturmana olanak tanır. Bir tarih aralığı içinde arama yapmak için tarihten önce ve sonra filtrelerini birleştirebilirsin. Kronolojik filtreler yalnızca belirli tarihlerle sınırlı değildir; ayrıca, aradığın öğeye bağlı olarak haftanın günlerini (Pazartesiden önce), haftaları (önceki hafta) ya da ayları (Aralık ayından sonra) da seçebilirsin.

Screenshot_5.png

Örnek Zaman :

Diyelim ki süper harika turnuva sunucunun 10 Aralık 2019 tarihinde bir etkinliği vardı. Eğer #sohbet-odası kanalınızda turnuva sonuçlarına bakmak istiyorsan şu tarih boyunca arama filtresini kullanabilir ve filtrene tam tarihi yazabilirsin:

Screenshot_6.png

Filtre açıldıktan sonra 10 Aralık tarihine takvimden tıklayabilirsin:

Screenshot_7.png

Ve sonrasında tam olarak aradığını bir filtre dizisi olarak görürsün:

Screenshot_8.png


Muntazam.

Arama filtreleri aynı zamanda istiflenebilir, böylelikle aradığın detay hakkında daha derinlemesine bir bakış sağlayabilirsin. Örneğin, şu kullanıcıdan: Umut A.#0001 filtresini kullanarak onun sunucuda söylediği her şeyi bulabilirim, ancak buna ek olarak şu kanalda: #sohbet-odası filtresini kullanarak sadece genel sohbet kanalındaki mesajlarına ulaşabilirim!


Bu Şekilde Arama Yaptığınız da şu şekilde bir sonuç göreceksin :

Screenshot_9.png

Dilersen en yeniden en eskiye olan sonuçları görmek için Yeni’yi veya aramana en yakın sonucu görmek için de Alakalı arasında geçiş yapabilirsin.

Screenshot_10.png

Eğer aradığını bulursan da, hemen mesajın sağ üst köşesinde beliren Git butonuna tıklayabilirsin.

Screenshot_11.png

Ve işte hepsi bu kadar! Arama yaptığın her bir sunucunun, her kanalının başına kadar dizinleneceğini unutma. Böylece, sunucunun başına kadar yazdığın her mesajı bulabilirsin. Daha büyük sunucularda tüm mesajları taramak biraz daha uzun sürebilir, ancak indekslendikten sonra tekrar aynı süre boyunca beklemezsin.
 
Toggle Sidebar

Son konular

Üst Alt