/GELİŞTİR: 2019 YILI YÜKSEK AŞAMA DEĞİŞİKLİKLERİ

Durumu:
Çevrimdışı

Ecthelion

Kayıtlı üye
Katılım
19 Nis 2013
Mesajlar
544
Tepkime Skoru
59
Yaş
27
Konum
İzmir
Exe Puanı
İsim
Goktug
Banner_Top_of_the_Ladder-min_m7lvejqxpy4xr2d56qkn.jpg

Herkese selam. Ben Ed “SapMagic” Altorfer ve dereceli hakkında konuşmak için yeniden sizinleyim.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
, bugün dereceli sıralamalarının en tepelerini etraflıca inceleyeceğiz. Özellikle de Ustalık ve Şampiyonluk Aşamaları arasındaki Üstatlık Aşaması üstünde nasıl karar kıldığımızdan; ayrıca sıralamaların istemcideki görüntüsü ve hissiyatına yönelik bazı iyileştirmelerden bahsetmek istiyoruz. Son olarak,
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
oyuna gelecek konum derecelerinin Ustalık Aşaması ve üstünde nasıl çalışacağını ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağız.

ÜSTATLIK AŞAMASI’NI EKLEME SEBEBİMİZ
Eğer Ustalık’ta veya daha düşük bir aşamadaysanız, Şampiyonluk hayallerinizi biraz daha zora soktuğumuzu düşünebilirsiniz. Ancak buradaki asıl amacımız Elmas V çaylağı klişesini ortadan kaldırmak. Bununla kimseyi incitmek istemesek de Elmas’ın en alt ve en üst noktaları arasında bariz bir beceri farkı bulunuyor. Ayrıca görünüşe bakılırsa bu durum yüksek aşamaların birçoğu için geçerli. Tabii beceri düzeyleri arasında böylesine bir fark bulunması, aşamanın ve buna ulaşarak elde edilen başarının değerini azaltıyor.

Zamanla böyle bir sorunun ortaya çıkmasının sebebiyse, sistemin ilk oluşturulduğu beş yıl öncesine kıyasla çok daha fazla oyuncunun dereceli oynaması. Sıralamaların üstlerindeki oyuncuların (Şampiyonluk Aşaması hariç) sayısı arttıkça, bu aşamaların içindeki beceri çeşitliliği de doğal olarak yükseldi. Bu da Elmas’ın üst kümelerindeki oyuncuların Elmas V’ten ziyade Ustalık Aşaması’na yaklaşmasıyla sonuçlandı.

Elmas, Ustalık ve Şampiyonluk gibi aşamaların bir anlam taşıması gerektiğinden sorunu elimizden geldiğince çözmek istiyorduk. Bu noktada izleyebileceğimiz birkaç yol vardı. İlk fikrimiz, Ustalık Aşaması’nı kümelere bölerek çoğu diğer aşama gibi çalışmasını sağlamaktı. Fakat sonunda bunun aşamaları yeterince anlamlı hale getirmediğini hissettik. Açıkçası, Ustalık IV’ün yeni Elmas V olmasından çekiniyorduk. Kümeler sayesinde daha doğru bir dereceye sahip olsanız da bu yeterince anlamlı olmayacaktı. Zaten bu yöntemle sorunun sadece yarısını çözebiliyorduk.

Dolayısıyla biraz daha farklı bir fikre yöneldik: Ustalık’ın üstüne Üstatlık adında yeni bir aşama eklemek. Bu yaklaşım, Elmas ve üstündeki herkesi daha doğru şekilde derecelendirmesinin yanı sıra başarıları çok daha anlamlı hale getiriyor. Sıralamaların tepelerinde mücadele etmek LoL’de ne kadar iyi olduğunuzu ortaya koymalı; Üstatlık Aşaması en iyi oyunculara böyle bir fırsat sunacak.

Eğer şu anda Ustalık Aşaması’ndaki bir oyuncuysanız, muhtemelen bu aşamada mı kalacağınızı yoksa Üstatlık’a mı yükseleceğinizi merak ediyorsunuzdur. Bunun cevabıysa: İkisi de (yani bir anlamda). Eğer önümüzdeki yıl herkesin becerilerinin aynı kalacağını varsayarsak, en iyi Ustalık oyuncularının Üstatlık Aşaması’na yükseleceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu unvanın becerilerinizi ve sarf ettiğiniz eforu daha iyi ortaya koyacağını da belirtmek gerek.

YÜKSEK REKABET, YÜKSEK BELİRGİNLİK
Sıralamaların en üstlerinde mücadele etmenin en belirgin özelliklerinden biri de sürekli aynı oyuncularla karşılaşmak. Bu durumu tam olarak benimsemek adına rekabeti daha da körüklemesini umduğumuz bir değişikliğe gidiyoruz. Artık kimin sırasını elinden almaya çalıştığınızı veya kimin sizi alaşağı etmeyi planladığını kesin şekilde görebileceksiniz. Yükselmek veya düşmek üzere olduğunuzu bilmek, her bir oyunun çok daha önemli hissettirmesiyle sonuçlanacaktır.

Wireframes_Ranked_Ladder-min_lxnrs14ubg050vqk042u.png

Ayrıca LoL İstemcisi’ndeki sıralamalara yaşam kalitenizi arttıracak bazı iyileştirmeler getirmeyi düşünüyoruz. Şu anda üst aşamalardayken yükselmeye veya düşmeye ne kadar yakın olduğunuzu görmek için birçok kez sekme değiştirmeniz ve sayfa kaydırmanız gerekiyor. Bu da son derece net olması gereken bir şeyi epey can sıkıcı hale getirebiliyor. Yenilenen arayüz, sıralamalardaki yerinizi korumak veya daha da yukarılara yükselmek için ihtiyaç duyduğunuz puan miktarını çok daha açık şekilde size gösterecek.

KONUM DERECELERİ HAKKINDA
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
, muhtemelen bunun sizi ve sıralamaların tepelerindeki rakiplerinizi nasıl etkileyeceğini merak ediyorsunuzdur. Kısaca açıklamak gerekirse; özelliğin bu noktada herhangi bir etkisi yok. Dereceniz arttıkça
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
da giderek kısalıyor. Yani sıralamaların tepelerine ulaştığınızda, MMR değerleriniz birbirine epey yaklaşıyor. Ustalık Aşaması’na yükseldiğinizdeyse tıpkı şu anda olduğu gibi bütün konum dereceleriniz tek bir derece altında toplanıyor.

Doğru yaklaşımın bu olduğunu düşünmemizin sebebi, üst düzey makro, başarılı görüş kontrolü ve yüksek mekanik ustalığı gibi sizi Şampiyonluk Aşaması’na taşıyan becerilerin bütün konumlar için önemli olması. Bu durum, bütün beceriler için geçerli olmasa da eğer LoL’de gerçekten iyiyseniz önünüze çıkan engelleri bir bir aşıyorsunuz.

Önümüzdeki yıl üst sıralardaki rekabetin neye benzeyeceğini görmek için gerçekten heyecanlıyız. Her zaman olduğu gibi geribildirimlerinizi duymayı çok isteriz. Bu yüzden soru ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Sorularınız için ayrıca bu yazının sonundaki Riot’a Sor düğmesini de kullanabilirsiniz. Zaman ayırdığınız için teşekkürler ve Vadi’de görüşmek üzere. Gerçi ben Altın ve Platin arasında bir yerlerde çakılıp kaldığım için Vadi’de karşılaşma ihtimalimiz epey düşük.

 
Durumu:
Çevrimdışı

Saylgan38

Kayıtlı üye
Katılım
12 May 2014
Mesajlar
186
Tepkime Skoru
27
Yaş
20
Exe Puanı
İsim
Mehmet S.
Teşekkürler.