Kuark nedir?

MOR

Yönetici
YÖNETİCİ
Katılım
6 Kas 2012
Mesajlar
999
Tepkime puanı
11
Puanları
0
Kuarklar temel atom altı taneciklerdendir. Belirli kuarklar bir araya gelerek elektron, proton ve nötronları oluştururlar. Örneğin proton 2 yukarı kuark ve 1 aşağı kuarkın birleşmesiyle oluşur.

Screenshot.png

Kuarkların var olduğu fikri 1964’de George Zweig ve Murray Gell-Mann tarafından ortaya atıldı. Araştırmalar sonucunda kuarkların varlığı 1968 yılında kanıtlandı. Üst kuark ise 1995 yılında bulundu.

Kuark Tipleri
6 tane kuark türü vardır. Bunlar üst, alt, tılsım, garip, aşağı ve yukarıdır. Evrende en yaygın olarak bulunan kuarklar aşağı ve yukarıdır. Her kuarkın kendine ait bir yükü ve kütlesi vardır ve her kuarkın spini 1/2’dir bu da onların fermiyon olarak tanımlanmasına sebep olur. (Fermiyon parçacık fiziğinde, Fermi-Dirac istatistiğine uyan parçacıktır.)

Kuarkların antiparçacıklarına antikuark denmektedir ve zıttı olan kuarkın sembolünün üzerine çizgi çekilerek gösterilmektedir.

Karşıt parçacıkların spin dışında bütün özellikleri karşıt olduğu parçacıklarla aynıdır. Spinleri tam tersidir. Daha önce de her kuarkın farklı yükleri olduğundan bahsetmiştik. Şimdi elektron, proton ve nötronların yüklerinin nasıl bulunduğuna geçelim.
Proton uud kuarklarından oluşmaktadır. u (yukarı kuark) +2/3 yüklü, d (aşağı kuark) -1/3 yüklüdür. Proton için toplam yük hesabı yapıldığında 2/3 + 2/3 – 1/3 = +1 elde edilmekte. Aynı hesap diğer parçacıklar için de geçerlidir. Bundan dolayı nötronun yükü 0, elektronun yükü -1’dir.​
 
Katılım
20 Eyl 2019
Mesajlar
5
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Konum
Bingöl
Paylaşım için teşekkürler fiziği seven arkadaşlar için bilgili bir paylaşım olmuş.
 
  • Beğen
Tepkiler: MOR

Taka$hi

Süper Moderatör
SÜPER MODERATÖR
Katılım
4 Mar 2015
Mesajlar
549
Tepkime puanı
40
Puanları
0
Yaş
18
Teşekkürler
 
  • Beğen
Tepkiler: MOR
Toggle Sidebar

Son konular

Bu alana reklam verebilirsiniz

Üst Alt