Online Soccer Menajer Oyun Rehberi

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Online Soccer Manager Oyun Rehberi

Online Futbol Menajer Oyun Rehber Ve Kılavuzu

TAKIM SEÇME REHBERİ


1- Bu kısımdan istediğiniz ligin takımını alabilir ve hemen yönetmeye başlayabilirsiniz.

-Bilet günü olmayan menajerler lige 3. hazırlık günü girebilir. Bilet sahibi olan menajerler liglere 4. hazırlık gününden itibaren giriş yapabilir.
-İstifa etmiş bir menajer yeni bir takım seçebilmesi için 2 gün beklemek zorundadır.

-Lig Sunucusu ekranına tıklayarak istediğiniz servera hemen geçiş yapabilirsiniz.3-Lig Kurma İsteği bölümünden kendi liginizi kurabilirsiniz.
*Lig kurmak için, kurağınız ligdeki maç günü kadar premium bilet gününüz olmak zorundadır.
*İstifa etmiş bir menajer yeni bir takım seçebilmesi için 2 gün beklemek zorundadır.


4-Takım,lig adı, lig numarası yada menajer adını arama kutucuğuna yazarak istediğiniz ligi kolayca bulabilirsiniz.LİG KURMA REHBERİ


6-Kişisel fon kullanımına izin ver kutucuğu işaretli ise, liginize gelen menajerler kişisel fonlarını kullanabilirler. İşareti kaldırırsanız kişisel fon kullanımı mümkün olmayacaktır.
Arkadaşlarımı davet edip lige katılma istekleriyle kendim ilgileneceğim* kutucuğunu işaretlerseniz lige izinsiz girişleri engeller,
sadece istediğiniz menajerleri liginize kabul edebilirsiniz.
*Hazırlık günleri süresince ligin 2/4'ü dolmaz ise lig kilidi otomatik olarak açılır.

7- 1. Lig türü bölümünden; Büyük ligler,1 ve 2 Ligler yada Fantazi ligleri seçebilirsiniz.
2. Lig kısmından istediğiniz ülkenin ligini seçebilirsiniz.
3. Takımınız kısmından ise istediğiniz ülkenin istediğiniz takımını kontrol edebilirsiniz.
*Fantazi lig ve diğer özel ligler ayrı başlıkta açıklanacaktır.

8-Bütün işlemleri gerçekleştirdikten sonra lig aç butonuna basmayı unutmayın.KONTROL MERKEZİ>> Menajer --> Kontrol Merkezi bağlantısına tıklayarak oyunun ilk giriş ekranına(değiştirmedikçe) ulaşabilirsiniz. Bu ekrandan maç sonuçlarınızı,kaçıncı haftada olduğunuzu ve bakiyenizi öğrenebilir, gelecek haftaki maçınızı görebilir,, puan durumunuzu görebilirsiniz.
Ayrıca rekabet olayları bölümündeki gelişmeleri an ve an takip edebilir, rakiplerinizin son durumlarını bilebilirsiniz.

>> Lig Chat kısmından sohbet edebilme imkanınız vardır.PROFİL

>> Menajer --> Profil bağlantısından profilinize erişebilirsiniz.

Kişisel bilgileri değiştirmek: Bunun için profil'e girip kişisel bilgilerimi yenile bağlantısına tıklayın. Gelen ekrandan şifre,e-mail gibi temel üyelik bilgilerinizi değiştirebilir,
doğum yılı, cinsiyet vs vs.. gibi temel bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca premium bilet günü sahibi iseniz premium profili bölümünden sizle ilgili daha detaylı bilgileri paylaşabilirsiniz.

Profil resmi yüklemek: Profil resmi yüklemek için kişisel bilgilerimi yenile bağlantısına tıklayın.Gelen ekrandan avatar bölümünden dosya seç dediğinizde 100x100 boyutunda ve JPG türündeki resminizi profil
resmi yapabilirsiniz. Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra Değişiklikleri kaydet butonuna basabilirsiniz.

Hesabımı sil: Arkadaşlar hesabınızı tamamen silmek için kişisel bilgilerimi yenile bağlantısından Hesabımı Sil'e basmanız yeterli. Ancak unutmayın, silinen hesabın açılması mümkün değildir!
Alt hesaplarınızı silmemenizi tavsiye ediyorum. Silerseniz birdaha açamazsınız. Alt hesabın size hiçbir zararı yoktur!
BİLET GÜNLERİ

1.ADIM


İlk Olarak Menajer>Bilet Günleri>Bilet Al Bölümüne Giriyoruz.

2.ADIM


2. Adımda ise Bileti Hangi Yol İle Alacağımıza Karar Veriyoruz.Sms,Kredi Kartı Veya Paypal İle Satın Alabilirsiniz.Onu Seçtikten Sonra Kaç Liralık Alacağımıza Karar Veriyoruz.
KREDİ KARTINDAN BİLET GÜNÜ ALMA


KREDİ KARTI YOLUYLA BİLET ALIRKEN BU SAYFA GELİR ;BU BÖLÜMDE GEREKLİ BÖLÜMLERİ DOLDURUP BİLET SATIN ALABİLİRSİNİZ.


SMS YOLUYLA BİLET ALMA

SMS İLE BİLET ALIRKEN BU EKRAN GELİR ;SMS YOLUYLA BİLET ALIRKEN CEP NUMARANIZI YAZMALISINIZ.


PAYPAL İLE BİLET SATIN ALMA

PAYPAL İLE BİLET ALIYORSANIZ DİĞERLERİNDEN DAHA ZAHMETLİ OLUR VE BU EKRAN GELİR ;
PAYPAL İLE BİLET ALIRKEN KESİNLİKLE TÜM BÖLÜMLERİ DOLDURMALISINIZ.

--------------------------------------------------------


ARTIK ONLİNE FUTBOL MENAJERİNDE BİLET GÜNÜ SAHİBİSİNİZ :)


1- Hesabınızda takım yönetirken bilet statüsünü değiştiremezsiniz. (Bilet günü varken premium bilet günü yapabilirsiniz.)
2- Ana hesabınızın bilet statüsünü alt hesaplarınızda takım yönetirken değiştiremezsiniz.
3- Biletli hesaplarınızda 1 günde kaç tane maç yaparsanız o kadar bilet gününüz eksilir.
Örn: 4 hesabımdada maç yaptıysam 4 bilet günüm birden eksilir.
KADRO

Ofm Kadro / Geniş Anlatım OFM KADRO İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİYE BU SABİT KONUMDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.
EKİP

1. OFM Ekibi nedir?
Bir ekip OFM'yi beraber oynayan menajerler topluluğudur ve grup olarak ün salıp,müttefik olmalarıyla gurur duyarlar.

2. Nasıl bir ekip kurarım?
Bir ekip kurmak için Topluluk --> Ekipler menüsüne giriniz.Soldaki menüde "Ekip Kurma İsteği Gönder" butonu vardır.Ona tıklamak sizi başvuru formuna götürür.Form kendinden açıklamalıdır,takip edenler doldurulmalıdır: - Ekip adı - Ekip logosu (URL) - Ekip ana sayfası (URL) Bunları doldurduğunuz zaman,Ekip Kurma İsteği butonuna tıklayın ve kendi OFM ekibiniz olsun. Ekibinizi kurmak için OFM Sezon Bileti Sahibi ve 100 maçlık maç tecrübesine sahip olmanız gerekmektedir. Not:Bir ekip kurmadan ekibinize gelmek isteyenlerin rızasını alıp,gelecekteki ekip üyelerinizin üye olma şartlarını kabul ettiklerinden emin olun.Eğer bu sorun olursa,Ekibinizin OFM Kadrosu'ndan silinme riskiyle karşı karşıya olur veya yeterince üyesi olmadığı için otomatik olarak silinir.

3. Menajerleri ekibime nasıl alırım?
Eğer kendi ekibinizi yeni kurmuşsanız,ekibinizin tek üyesi siz olursunuz.Başka menajerleri ekibe almak için onları davet etmeniz gerekir.Bunu yapmak için de: - Ekip sayfanıza gitmek için Kontrol Merkezi'nizde bulunan linke tıklayın; - Ekip Üyeleri'nin Listesinin altındaki Yönetici Seçenekleri butonuna tıklayın; - Yönetici Seöenekleri'nde,Menajer Davet Et seçeneğini seçin; - Bu ekranda,menajerin adını(menajer profilinin üstündeki adı)girin ve Teklif Et butonuna basın.Eğer menajer teklifinizi kabul ederse,yeni bir Ekip Üyeniz olmuş demektir! Ekibinize katmak istediğiniz bütün menajerler için aynı adımları uygulayın.Davetlerin Durumu seçeneğinde,davet yolladığınız ama henüz cevap alamadığınız menajerlerin listesini görebilirsiniz.

4. Ekibime yeni bir üye davet etmek istiyorum ama olmuyor. Sorun ne olabilir?
Bir menajeri davet edememenin birkaç sebebi olabilir: - Bu Menajer başka bir ekibin üyesi olabilir; - Bu Menajer geçmiş 2 ay içerisinde hile yapmış olabilir; - Bu Menajerin adını yazarken imlâ hatası yapmış olabilirsiniz; - Bu Menajer (premium) bilet sahibi değildir; - Bu Menajer henüz 100 maç averajını aşmamıştır; - Bu Menajer son 7 günde başka bir ekibi bırakmıştır.

5. Bir Ekip Yöneticisinin ne gibi seçenekleri vardır?
Ekip Yöneticisi'nin diğer ekip üyelerinde olmayan birkaç seçeneği vardır.Bu seçeneklere,Ekip Üyelerinizin olduğu listenin aşağısındaki Yönetici butonuyla ulaşabilirsiniz,Kontrol Merkezi'ndeki Ekip sayfasına bağlanan linkle de gösterilebilir.Ayrıca Yönetici'nin şu seçenekleri vardır: - Oyuncuları davet etmek ya da ekipten atmak; - OFM'deki Ekip Sayfası'nın bilgilerini değiştirmek; - Daha önce kararlaştırılmış ekip davetlerinin listesini görebilmek; - Özel Ekip Forumu'nu yönetmek.

6. Bir OFM Ekibi'nin kabulü için gerekler nelerdir?
- En az 6 menajer(Ekip Yöneticisi dahil); - Bütün ekip üyeleri Sezon Bileti ya da Premium Sezon Bileti sahibi olmak zorundadır(Yönetici Premium Bilet sahibi olmalıdır); - 100x100 oranında geçerli bir amblem; - Ekip için bir ana sayfa; - Ekip için bir lig; - Ekip,OFM tarafından incelikle ayarlanmış stadartları kabul etmelidir.Ekip adınızın ve ambleminizin geçerli uygun olduğuna dikkat edin ve olağandışı kötü bir yönetim sergilemeyin.OFM Personeli bu meseleleri yargılar ve sonunda kararını verir.

7. Ekip Üyeliği için ne gerekler vardır?
Bir Ekip Üyesi aşağıdaki gerekleri her zaman yerine getirmelidir: - Menajer(Premium)Sezon Bileti sahibi olmalıdır; - Menajerin en az 100 maçlık tecrübesi olmalıdır; - Menajer son 2 ay içerisinde hile yapmaktan ya da başka bir sebepten ceza almamış olmalıdır; - Menajer son 7 gün içerisinde bir Ekip'ten ayrılmış olmamalıdır.

8. Özel Ekip Forumu nedir ve nasıl bir tane oluştururum?
Özel Ekip Forumu sadece ekip üyelerinin girebileceği bir forumdur.Beğenediğiniz herhangi birşey hakkında özel sohbetler yapabilirsiniz ve sadece ekibin üyeleri için anlamlı bilgiler paylaşabilirsiniz. Her aktif ekip kendi Özel Ekip Forumu'nu yaratabilir.Yönetici bu seçeneği Yönetici seçeneklerinde bulabilir.Ekip Forumu yaratıldığından beri bütün ekip üyelerine açıktır ve Ekip Yöneticisi tarafından geliştirilmiştir.Yukarıdaki genel Forum sayfasından bu Forum'a ulaşabileceğiniz gibi ekip profilinden de ulaşabilirsiniz. Ekibiniz inaktif duruma geçerse,Ekip Forumu da inaktif duruma geçer.Bir daha foruma giremezsiniz ama ekibiniz tekrar aktif hale gelirse diye forumunuz ve bütün mesajlar korunur ve tekrar aktifleştirilir.Eğer ekibiniz inaktifsizlikten dolayı tamamen kaldırılırsa forum da silinmiş olur.

9. Ekip Seviyesi Sistemi ne işe yarar?
Ekip Seviyesi Sistemi,Ekiplere kendilerin kanıtlama şansı sunmak için oluşturulmuştur.Tecrübeli Ekipler olabildiğince yüksek seviyelere ulaşabilsin diye bu Karşılaşma yeni yeni şekillenmiştir.Her ekip seviyesinin kriterleri için bu forum yazısı'nı okuyun. Aşağıdakiler mevcut ulaşılabilir seviyelerdir: 1. Aktif Olmayanlar 2. Çaylaklar 3. Antrenörler 4. Favoriler 5. Zirvedeki Silahlar 6. Şampiyonlar 7. Fenomenler 8. Seçkinler

10. Nasıl daha yüksek bir Ekip Seviyesi isteyebilirim?
Ekip forumunda bir istek tablosu mevcuttur.Ekip Üyeleriniz yüksek seviyeye ulaşmak için bütün kriterlerde hem fikirse,bu seviye için bir başvuruda bulunabilirsiniz.Konu ile ilgili forum thread daha fazla bilgi için, ve ekibiniz buna uygunsa daha yüksek seviyeye ulaşmak için başvuruda bulunabilirsiniz.Ekibinizin Seviyesi yükseltilmeye tamamen uygunsa diye kontrol ederiz ve eğer öyleyse seviyenize uygun bir şekilde yükseltilirsiniz. Sahte isteklerde bulunursanız ve sistemi yanıltmaya çalışırsanız,ekibiniz sıralamalarda cezalandırılabilir ve gerekirse daha sert cezalar uygulanabilir.Bütün kriterlere uymayı kabul etmeniz için kontrol edebilme imkanınız var o yüzden yanlış bilgi vermenin hiçbir kabulü olamaz.

11. Ekip Ligi nedir?
Bu lig aynı diğer ligler gibidir fakat bütün ekip üyelerine gereklidir - en azından ekibin seviyesine göre bir kısmı gereklidir- ve ana hesaplarıyla ya da alt hesaplarından biriyle bu ligde oynayabilirler.Bu lig kendisini diğer liglerden ayırması için Ekip Ligi olarak gösterilmelidir.Ekip sayfasında bu ligden kaç tane olduğu görünebilir ve yönetici seçeneklerinden halledilebilir.

12. Ekip Logosu nedir?
Bu,Ekibi tanınabilir yapan ve Ekibin adını önplanna çıkaran bir imajdır.Ekip Üyeleri bu logoyu kendi resimleri olarak kullanmak zorunda olmamakla beraber bir Ekip eğer isterse Ekipteki üyelerin bu logoyu kullanmasına da karar verebilir.Bu logonun geçerliliğiyle tek gerekçe OFM oyun kurallarına uymasıdır(ırkçılık yapmamalı ya da itici olmamalı).Başka bir Ekipten resim alarak onu biraz değiştirerek kendi logonuzmuş gibi göstermek de uygun görülmemektedir.

13. Ekip Anasayfası nedir?
Bu ekibinizle ilgili bilgilerin bulunduğu OFM'den ayrı bir websitesidir. Bu siteyi kimin yaratacağı ve nasıl yönetileceği tamamen Ekip üyelerine kalmıştır.Ekip Üyeleri'nin isimlerinin bulunduğu bir site,onlarla ilgili ufak bilgiler ve OFM'ye bağlı bir link,bir Ekip Anasayfası olarak yeterlidir.Site OFM'de ve OFM dışında neler yaptığınızı gösterebilir ve günübirlik(makul bir seviyede) ilgilenilmelidir.


14. Bir Ekip Üyesi hile yaparsa ne olur?
Aynı diğer hile yapan menajerler gibi,o Ekip Üyesi de cezalandırılır(ya da olağandışı durumlarda kilitlenebilir).Ek olarak,ekipten otomatik olarak atılır ve 2 aylık bir süre için hiçbir ekibe üye olamaz.

15. Eğer bir Ekip Üyesi forumlardan uzaklaştırılırsa ne olur?
Bu Ekibe kalmış birşeydir.Forum yasaklarıyla ilgili davalarda,eğer yasaklanan üyeyle ilgili yapılabilecek birşey varsa Ekip bu konuda kendi karar alır.

16. Eğer üye sayısı 6'nın altına düşerse Ekib'ime ne olur?
Ekip gerekenleri karşılayamadığından dolayı,aktif olmayacak şekilde ayarlanır ve en az 6 üye sayısına tekrar ulaşmanız için size 1 hafta tanınır.Ekip sayfanızda,kaç gününüzün kaldığını görebilirsiniz.Eğer bu zaman içerisinde gerekli üye sayısına ulaşamazsanız,ekibiniz silinir.

17. Kardeşlerimle birlikte bir ekibe katılabilir miyim?
Evet,ama eğer hepiniz aynı bilgisayardan oynuyorsanız hile yaptığınız şüphesi uyandıracak en ufak bir aktiviteye bile girmemelisiniz.Kendi aranızda asla transfer yapmayın.TEKNİK EKİP


Asistan : Siz yokken sizin yerinizi alır ve genelde sizin kadar iyi değildir. Bu kişiyi kovamazsınız. 1 den fazla kiralayamazsınız.

Forvet antrenörü : Hücum oyuncunuzu antremana sokmanızı sağlar. 1 den fazla kiralayamazsınız.

Ortasaha antrenörü : Ortasaha oyuncunuzu antremana sokmanızı sağlar. 1 den fazla kiralayamazsınız.

Defans antrenörü : Defans oyuncunuzu antremana sokmanızı sağlar. 1 den fazla kiralayamazsınız.

Kaleci antrenörü : Kalecinizi antremana sokmanızı sağlar. 1 den fazla kiralayamazsınız.

Kaşif : Kendi transfer listenizde görünmeyip farklı ülkelerin transfer listesinde görünen sizin bu oyuncularınızı bulmaya yarayan kişidir. Aradığınız oyuncunun yaşından fiyatına kadar herşeyi ayarlıyabilirsiniz. Kaşif alabilmek için bilet günü sahibi olmalısınız.

Doktor : Bir Doktor oyuncularınız sakatlandığı zaman iyileşme sürecini hızlandırmaya yarar. Bir doktor bir hafta içerisinde ancak bir oyuncuyla ilgilenebilir. Daha fazla oyuncuyu iyileştirmek isterseniz daha fazla doktor kiralamalısınız. 1 den fazla kiralayabilirsiniz.

Casus : Casus rakiplerinizin taktiğini görebilmenizi sağlar. Size, rakibinizin kullanmayı seçtiği diziliş ve taktiği gösteren detaylı bir rapor sunar.

Kondisyoner : Fitness antrenörü takımınızı her antrenman ve maçtan sonra en iyi şekle sokmakta uzmanlaşmıştır. Bir fitness antrenörü işe alırsanız oyuncularınızın yorulması daha uzun süre alacaktır.

Psikiyatrist : Psikiyatrist oyuncularınızın moralini yüksek tutmaya çalışır, hatta kendileri oynamadıkları zaman bile. Takımdaki atmosferi geliştirir ve oyuncuların depresyonlarını atlatmalarına yardımcı olur. Bu işi her maç oynanmadan önce otomatik yapacaktır.

Avukat : Kırmızı kart gören bir oyuncunun ceza süresini azaltır. Avukatın devreye girmesi için kart gören oyuncu en az 2 maç ceza almalıdır.

Finans müdürü : Paranızı bankaya koyup %2 oranla artmasını sağlar.
TEKLİFLER


Oyuncular --> Teklifler sayfasında bunları görebilirsiniz:

1- Başka menajerler tarafından sizin oyuncularınıza yapılan teklifler.
2- Başka takımlarda oynayan oyuncular için sizin yaptığınız teklifler.


Başka bir menajerden oyuncularınızdan birisi için teklif aldığınız zaman teklifi kabul ya da reddetme seçeneğiniz vardır. Eğer teklifi kabul ederseniz oyuncu anında takımınızdan ayrılır ve yeni takımına transfer olur. Eğer reddederseniz sebebini de açıklamalısınız.

Eğer başka bir takımdan oyuncu satın almak istiyorsanız ve bir teklifte bulunduysanız teklifi buradan görebilirsiniz. Diğer menajer teklife cevap verene kadar bekleyebilir ya da teklifinizi geri çekebilirsiniz. Sadece kendi liginizdeki oyuncular için teklifte bulunabilirsiniz ve sadece başında menajer bulunan takımlara teklifte bulunabilirsiniz. Puan Tablosu'na gidip bir takım seçerek ve satın almak istediğiniz oyuncunun önündeki "Al"a tıklayarak bir teklifte bulunabilirsiniz. Sahip olduğunuz toplam paradan daha fazla bir miktara teklifte bulunamazsınız. Aynı anda bir taneden daha fazla teklifte bulunabilirsiniz fakat unutmayın liginizdeki bir takımla kendi takımınız arasında aynı hafta içerisinde yalnızca bir tane transfer yapabilirsiniz.

Ayrıca maddi durumunuzun eksiye düşmemesine de dikkat etmelisiniz ki bu durum birden fazla takımın transfer tekliflerinizi aynı zamanda kabul etmesiyle başınıza gelebilir. Eğer bu olursa, rastgele bir oyuncu istikbalinden emin olamadığı için takımınızı terk eder ve sizin elinize sadece ufak miktarda bir para geçer. Maddi durumunuz artı olana kadar her hafta bir oyuncu takımınızı terk eder.


KAŞİF

Kaşifi belli başlı arama kriterleriyle bir bölgeye gönderebilirsiniz. Kendisi sizin kriterlerinizle uyuşan bir oyuncuyu bulup bulamayacağını araştırır ve ertesi gün size raporu sunar. Eğer kriterlerinize uygun oyuncu bulamazsa ertesi gün kendisini yeni kriterlerle yeniden gönderebilirsiniz. Kaşifi gönderdikten sonra aramayı iptal edemezsiniz.Kriterleri belirlemek:


Ekranın üzerindeki büyük mavi okları tıklayarak önce hangi kıtada oyuncu aramak istediğinizi belirleyin.
Sonra, kıta haritasından ülkeyi seçebilirsiniz.
Bir ülkeyi seçtikten sonra kriter kutusu ekranda belirir.

Kriterlere karar verirken önemli olan nedir?
Lütfen unutmayın çok fazla kriter sıralamak hiçbir oyuncunun bulunamamasına sebep olabilir.

Eğer belli başlı bir oyuncu arıyorsanız, Kaşif Listesi adı verilen OFM'nin özel websitesine göz atabilirsiniz. Buradan keşfedilebilecek bütün oyuncuları bulabilirsiniz ki bu da listeyi kendi çıkarınıza kullanabileceğiniz değerli bir kaynak haline getirir. http://www.ofmscoutlist.com

Satın almak istediğiniz oyuncunun tam değerini biliyorsanız bu değeri minimum ve maksimum değer kısmına yazarak arama yapabilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz her zaman bu iki oranı birbirinden farklı yapmanızdır - örnek olarak Lionel Messi için 49314500 değeri görünüyor, size minimum değer için 49300000 ve maksimum değer için de 49400000 değerlerini girmenizi öneririz. Her iki değeri de aynı tutmak yaygın bilinen bir yanlıştır - bu işe yaramaz. Minimum ve maksimum değerlerin getirmek istemediğiniz oyuncuların değerleriyle eşleşmemesine dikkat etmelisiniz.

Eğer belli başlı bir oyuncu aramıyorsanız çok fazla özellik girmenize gerek yoktur. Ne kadar çok arama kriteri girerseniz bir oyuncu keşfetme başarınız o kadar azalır.

Oyuncunuz aramanızla eşleşen bir oyuncu bulduktan sonra ne olur?
Kaşifinizi aramaya gönderdiğiniz günün ertesinde size sonucu gösterir. Aramanızla eşleşen oyuncuyu size sunar (tabi bulabildiyse) sonrasında oyuncuyu satın alabilmeniz için transfer listesine koyar. Eğer satın almamaya karar verirseniz oyuncu transfer listesinde kalır ki bu da ligdeki diğer menajerlerin oyuncuyu satın alabilmesi manasına gelir.


KUPA

İlk turda ben oynamadım. Neden böyle?
Ligdeki takımların sayısına göre ilk turda sadece birkaç takım oynar. Bunlar ligin en zayıf ve hedefi en düşük takımlarıdır. Örnek olarak: Hollanda liginde 18 adet takım vardır. Düşük hedefe sahip olan sadece dört takım ilk turda birbirleriyle oynarlar ve sonunda iki takım turu geçer. Bu, ikinci turda diğer 14 takımın da turnuvaya katılıp toplam 16 takıma tamamlanmasıyla devam eder. Yani eğer ilk turda oynamak zorunda değilseniz bu sizin elendiğiniz manasına gelmez.

Kupa'dan elendiğim zaman ne olur?
Kupa'nın ilerleyen turları oynanırken sizin takımınız o günleri boş geçer. Bunu, en iyi oyuncularınızı antrenmana sokarak, ilk onbirinizdeki oyuncuları dinlendirerek ve sakat oyuncularınızı iyileştirerek değerlendirebilirsiniz. Eğer bir Bilet Günü sahibiyseniz, bu boş geçen günde aynı diğer günlerde olduğu gibi Bilet Günü sahibi olmanın sağladığı ekstra özelliklerden faydalanabildiğiniz için bir bilet günü kaybedersiniz.

Kupada Takım Hedefi var mıdır?
Hayır, her takım Kupa'yı kazanmak için oynar. Belli başlı hiçbir takım hedefi yoktur. Eğer Kupa'yı kazanmak gibi bir gayeniz yoksa yedek oyuncularınızı sahaya sürebilir ve lige odaklanabilirsiniz.

Kupa'yı kazanırsam ne olur?
Profilinizdeki Başarılar kısmında kazandığınız kupa görünür. Bundan da öte Kupa'yı kazandığınız için ekstra menajer puanıyla ödüllendirilirsiniz.

Gelecek rakibim kim?
Her Kupa turundan sonra gelecek rakibinizi belirleyecek bir kura çekimi yapılır. Bir önceki tur oynandıktan hemen sonra kiminle eşleştiğinizi görebilirsiniz. Evinizde ya da deplasmanda oynayacağınız da kuraya göre belirlenir.

Kupa finali tarafsız bir kulübün sahasında mı oynanır?
Evet, Kupa finali tarafsız sahada oynanır.

Peki Kupada görülen sarı ve kırmızı kartlar ne olur?
Sarı ve kırmızı kartlar Kupa maçlarında da sayılırlar. Kupa maçında görülen bir sarı kart ligde de sayılır ve tersi de geçerlidir. Eğer bir oyuncu Kupa maçından önce kırmızı kart görürse Kupa maçında forma giyemez. Eğer zaten Kupa'dan elendiyseniz, dinlendiğiniz gün maç yapmış sayılmazsınız yani bu durumda cezalı oyuncu Kupa turundan sonraki maçta forma giyemez.

Kupa turlarında bir gelir elde eder miyim?
Evet, normal haftalık gelirinizi alırsınız, Kupa'dan elenmiş bile olsanız bu değişmez. Eğer evinizde oynuyorsanız normalde olduğu gibi sponsor ve stadyum gelirlerinizi de kazanırsınız.

Eğer maç berabere biterse ne olur?
Eğer 90 dakikanın ardından skorda eşitlik varsa, maçta uzatmalar oynanır. Bu her zaman yarım saat sürer (gümüş ya da altın gol kuralı yoktur). Eğer eşitlik burada da bozulmazsa penaltılar skoru belirler.

Eğer lig esnasında bir oyuncu satın alırsam kendisini Kupa'da oynatabilir miyim?
Evet. Takımınızdaki bütün oyuncular Kupa maçında forma giyebilirler.

Menajer listesi
Buradan oynadığınız maçların sonunda ne kadar menajer puanı topladığınızı görebilirsiniz. Menajer listesinde ayrıca liginizdeki diğer menajerleri, oyuna giriş zamanlarını, o an için oyunda olup olmadıklarını, takımlarının hedeflerini, ligdeki mevcut sıralamalarını ve ne kadar puan topladıklarını da görebilirsiniz.

Menajer Puanı
Bir galibiyet bir beraberliktan daha değerliyken kaybettiğiniz bir maçtan sonra menajer puanı kazanamazsınız. Sizin takımınızın hedefiyle rakibinizin hedefi de hesaplamaya dahil edilir, daha güçlü takımları yendiğiniz zaman daha fazla menajer puanı alırsınız. Oynanan maç bir Kupa maçı olduğu zaman ek bir puan daha alırsınız - atladığınız her tur daha fazla ek puan getirir. Eğer karşılaştığınız takımın başında aktif bir menajer varsa daha da fazla puan kazanırsınız; sadece son üç gün içerisinde oyuna giren kişiler aktif sayılırlar. Menajer 50'den fazla maç yaptıysa da daha fazla menajer puanı kazanır, genellikle maç tecrübesi olarak bilinir. Hedefinize ulaştığınız zaman, hedefinizi geçtiğiniz zaman, şampiyon olduğunuz zaman ve takımınızı bütün bir sezon boyunca yönettiğiniz zaman da değişik sezon sonu bonuslarıyla ödüllendirilirsiniz.

Ligin hazırlık evresinin ardından herhangi bir zamanda lig, 2 menajerden daha az kişi barındırırsa otomatik olarak silinir. O sırada ligde bulunan kişiler hiçbir menajer puanı da kazanamaz kaybolan bilet günleri de geri dönmez. Bu durum acımasız da görünse gereklidir.


OSM OYUN MOTORUOFM motoru her maçın sonucunu her gece hesaplar. Maçların gündüz değil de gece oynanmasının sebebi maçların simüle edilmesinin çok fazla işlem gücü gerektirmesi ve o saatlerde çok fazla oyuncunun online olamayıp simülasyonun pürüzsüzce işlemesini sağlamasıdır. Tabi simülasyonun tam olarak nasıl işlediğini bilmek istersiniz. Simülasyon basitçe açıklanamayacak kadar karmaşıktır. Taktikler, takım gücü, tarihi skorlar, ilk onbir motivasyonu, oyuna düzenli olarak girmek, şans gibi pek çok faktör hesaba katılır. Bütün bilgiler verilmese de burada bilinmesi işinize yarayabilecek bazı şeyler var:​

1) Şans her zaman sistemde olan bir unsurdur. Takımların aralarındaki güç farkı gözetilmeksizin güçsüz bir takımın her zaman güçlü olanı yenme şansı vardır. Bu şans ufak olabilir fakat aynı gerçek futboldaki gibi cücenin devi yenmesi mümkündür.​

2) Bir takım ev sahibiyken avantajlıdır.​

3) Bir menajer kadrosunu kurarken kaleciyi ayarlamayı unutursa, takımın güç hesabında bunun çok büyük bir etkisi olur.​

4) Maçlar arasında özgürce taktiğinizi ve dizilişinizi değiştirebilirsiniz fakat bir dizilişle iyi sonuçlar alıyorsanız o dizilişi sıkça kullanmak iyi bir fikir olabilir.

5) Forvet oyuncularının hücum yetenekleri orta sahaların hücum yeteneklerinden daha önemlidir. Aynı durum defans oyuncuları ve onların defansif özellikleri için de geçerlidir. Örnek olarak, bir orta saha oyuncusunun özellikleri HÜC: 90, DEF: 90, ORT: 90 ise ve forvet oyuncusunun özellikleri de HÜC: 90, DEF: 0, ORT: 45 ise bu, forvet oyuncusunu orta saha oyuncusundan daha zayıf yapmaz. Orta sahaların ortalama özelliklerinden bağımsız olarak bir orta sahayı forvette ya da defansta oynatmanın, onun genel hesaplanan özelliklerini düşüreceğini bilmek işinize yarayabilir.

6) Oyuncular her zaman kendi mevkilerinde oynadıklarında iyi performans gösterirler.​

7) Bir özel antrenman takımınızın motivasyonunu 100% artırırken kazanma adına büyük bir destek sağlar. Fakat galibiyetten asla 100% emin olamazsınız çünkü rakibiniz her zaman şanslı olabilir ya da kısaca sizden daha iyi bir takımdır.​

NOT=Önemli yerler koyu mavi ile yazılmıştır.


SEVİYELER


Her geliştirmeyle stadyumunuzu, antrenman sahalarınızı ya da stadyum zeminini geliştirebilirsiniz.

Aynı seviyedeki bütün geliştirmeleri tamamlayarak yeni bir seviyeye ulaştınız.

En düşük seviye 1 en yüksek seviye ise 9'dur. Bir sezonda bir stadyumu en fazla 3 seviye atlatabilirsiniz. (3. seviye bir stadyum bir sezonda asla 9. seviyeye ulaşamaz)GELİŞTİRMELER

Geliştirmeleri resimlere tıklayarak birer birer yapabilirsiniz.

Açık transparan görünen resimlerin geliştirmesini yapmanız henüz mümkün değil. Bu geliştirmelerin kilidini açmak için önce yukarıdaki geliştirmeleri yapmalısınız. Ok işaretleri şu an için hangi geliştirmeleri yapabileceğinizi gösterir.NOT=

Bir yapının geliştirilmesi 5 gün kadar sürebilir.

Daha fazla geliştirmek mümkün değil çünkü zaten bütün geliştirmeleri yaptınız.İSTİFA ETME

Kulüp > Yönetim Kurulu > İstifa

VİDEO=

<font color="#000000">[video=youtube;GzvRhXnImSE]http://www.youtube.com/watch?v=GzvRhXnImSE[/video]

Video için @deatkral58 e tşk ederiz. 

TRJotun

ÜYE
Katılım
10 Ara 2012
Mesajlar
12,321
Tepkime puanı
47
Puanları
0
Konum
Fexe
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

 

SchLeadeR

ÜYE
Katılım
27 Ocak 2013
Mesajlar
11,218
Tepkime puanı
104
Puanları
0
Yaş
21
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

onaylandı
 

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

ımg yazıları silindi
 

ultrAs

ÜYE
Katılım
6 Ocak 2013
Mesajlar
14,292
Tepkime puanı
29
Puanları
0
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

Yararlı konu.
 

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

Tşkler gün geçtikçe genişletilecek
 

gulmezxd

ÜYE
Katılım
31 Mar 2012
Mesajlar
2,217
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Yaş
23
Konum
elazığ
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

Helal :) Başarılı
 

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

Eyv.
 

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

Tşkler
 

SkyHeaveL

ÜYE
Katılım
13 Eki 2012
Mesajlar
204
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
bursa
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

Yararlı konu
 

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Kılavuzu // DEV ANLATIM

Tşkler
 

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Rehberi / Detaylı,Yardımcı Konu.

Yazım hataları düzeltildi.Bazı bölümler düzenlendi.
 
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
60
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
19
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Rehberi / Detaylı,Yardımcı Konu.

Teşekkürler
 

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Rehberi / Detaylı,Yardımcı Konu.

Önemli değil.
 
Katılım
21 Haz 2013
Mesajlar
60
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
19
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Rehberi / Detaylı,Yardımcı Konu.

bu oyun taktiklerin için sağol
 

mum

ÜYE
Katılım
16 Nis 2009
Mesajlar
13,132
Tepkime puanı
127
Puanları
0
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Rehberi / Detaylı,Yardımcı Konu.

Teşekkürler.
 

Effective

ÜYE
Katılım
31 May 2013
Mesajlar
15,293
Tepkime puanı
70
Puanları
0
Yaş
20
Konum
Antalya
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Rehberi / Detaylı,Yardımcı Konu.

Önemli değil
 

BySunar

ÜYE
Katılım
5 Ağu 2013
Mesajlar
451
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
20
Cevap: Online Futbol Menajer Oyun Rehberi / Detaylı,Yardımcı Konu.

Teşekkürler
 
Toggle Sidebar
Üst Alt