VSCO Cam Kapsamlı Rehber

Reklam Alanı #5

Katılım
5 Ağu 2012
Mesajlar
4,677
Tepkime puanı
223
Puanları
0
Yaş
22
Konum
İzmir

Devir mobil fotoğrafçılık devri diyebiliriz. İnstagram’da şık fotoğraflar, Facebook’a koyulan en güzel profil fotoğraflarının tamamı neredeyse elimizdeki cep telefonlarından çıkıyor. Telefon üreticilerinin bu yönde payı büyük ve her yeni seride daha iyi kamera için birbirleriyle yarışıyorlar. Fotoğrafları güzel güzel çektik ama üzerlerinde her zaman biraz oynamak gerekir. Neden? Çünkü bu bizim sosyal medya kullanım alışkanlığımız aşureye filtre ekleyip kazandibi yapma yönünde. Bu yüzden sizlere severek kullandığım en iyi fotoğraf düzenleme programı olan Vsco Cam uygulamasından bahsedeceğim biraz.

Hızlıca İçindekiler:
 • VSCO Cam Nedir?
 • Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler
 • VSCO Cam Nasıl Kullanılır?
 • -VSCO Cam Arayüzü
 • -VSCO Cam Araçları
 • VSCO Cam İle Güzel Fotoğraflar Yaratalım
 • Son Sözler, Hazır Ayarlar, Örnekler
VSCO Cam Nedir?

VSCO Cam mobil fotoğraf düzenleme uygulaması olarak marketlerde kendine yer buluyor. Ben bir android kullanıcısı olduğum için android için en iyi fotoğraf düzenleme uygulaması diyebilirim. Çünkü hepimiz biliyoruz ki diğer uygulamalar birbirinin kopyası.

VSCO Cam hem fotoğraf düzenleme uygulaması hem de güzel bir kamera uygulaması. Bu konuya birkaç cümle sonra değineceğim. VSCO Cam ile fotoğraflarınızı düzenlerken gerçekten fotoğrafa hükmedebildiğiniz gibi bizim filtre adını koyduğumuz hazır ayarları da kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı indirdiğimizde beraberinde 9 adet fotoğraf filtresi ile geliyor. Uygulamanın mağazasına girdiğinizde birkaç ücretsiz filtre daha indirebilirsiniz. Diğer filtreler ücretli ama zaten başta gelen filtreler profesyoneller gibi fotoğraf elde etmenize yarayacaktır.

# Ne demiştik? VSCO Cam güzel bir kamera uygulaması. Çünkü eğer üstün bir iOS ya da Android cihaza sahip değilseniz telefonun mevcut kamera uygulaması artık istenilen kaliteli vermeyebilir.

VSCO Cam ilk olarak üzerindeki geniş fotoğraf düzenleyici arayüzü ve kaliteli filtreleri ile İnstagram’a alternatif olmak istiyor ama gel gelelim İnstagramda güzel fotoğraflar yaratmanın arka planında rol oynamaya başlıyor.

VSCO Cam benzeri uygulamalar uygulama marketlerinde fazlaca yer almakta fakat VSCO Cam ile fotoğrafa tamamıyla hakim olabiliyorsunuz.

Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler
 • Ben çok iyi bir fotoğrafçı ya da bu işle uğraşan birisi değilim. Sadece bilgi birikimimi sizlere aktarmak için bu yazıyı yazıyorum.
 • Fotoğraf çekerken olabildiğince gün ışığı kullanmaya çalışın ve mutlaka ışığın vurduğu açıdan fotoğraflarınızı çekin. Işığa doğru fotoğraf çekerseniz büyük ihtimal fotoğraf pek güzel çıkmayacaktır.
 • Fotoğraf çekerken ana nesneye odaklanmayı unutmayın. VSCO Cam entegre kamera ile başarılı bir odaklanma sağlayabilirsiniz.
 • Fotoğrafta derinlik her zaman iyidir!
VSCO Cam Nasıl Kullanılır?

Yazının bundan sonraki kısmını VSCO Cam nasıl kullanılır sorusuna cevaplar bularak devam edeceğim. Hem uygulamanın arayüzünü tanıyacağım hem de VSCO Cam ile güzel fotoğraflar yaratıyor olacağız.

# Uygulamada isterseniz hazırda çekilmiş bir fotoğrafı düzenleyebilirsiniz ya da yeni fotoğraf çekerek onu düzenleyebilirsiniz.

VSCO Cam Uygulama Arayüzü

Uygulamayı ilk açtığınızda sizden üyelik oluşturmanızı ister, eğer yoksa açın. Sizin her zaman karşılayacak ilk ekran resimlerinizin olduğu ekrandır.


VSCO Cam Arayüzü

Uygulamanın en alt orda kısmında yer alan yuvarlağı sola kaydırdığınızda VSCO Grid (VSCO’nun fotoğraf paylaşma, sosyalleşme kısmı), yukarı kaydırdığınızda kamera uygulaması açılmaktadır.

Bu ekranda resmi içe aktarıp seçtiğinizde aşağıda dört yeni seçenek çıkmaktadır. Bunlar sırasıyla ‘seçimi kaldır’, ‘fotoğrafı düzenle’, ‘paylaş’ (VSCO Grid üzerinde) ve galeriye kaydet gibi diğer seçeneklerin olduğu şekilde devam etmektedir.

VSCO Cam İlk Ekran Seçenekleri

VSCO Cam İlk Ekran Seçenekleri

Bizi ilgilendiren kısmı ise fotoğrafı düzenle seçeneği. Bu seçeneğe girdiğinizde karşınıza filtreler gelmektedir. Filtrelerin altında yer alan beyaz alanı açıp fotoğrafın poz ayarlarınızı, doygunluğunu değiştirebileceğiniz panele ulaşabilirsiniz.

VSCO Cam Araçları


Çekim (Exposure): İlk sırada bizi karşılayan araç, fotoğraflarınızın poz değerini değiştirmenizi sağlar. Her zaman burayı bir ya da iki tık yukarıda tutmakta fayda var.

Kontrast (Contrast): Fotoğraflarınıza kontrast değeri katacak seçenektir. Değerini aşağıda tutarsanız fotoğrafınız soluklaşacak, yukarıda tutarsanız yavaş yavaş ışık patlaması yaşamaya başlayacaksınız. Bu yüzden tam ortayı bulmak bu seçenekte zor bir iş gibi gözüküyor.

Düzelt (Rotate): Fotoğrafınızı belli bir açıyla sağ veya sol tarafa döndürür, başka da pek bir marifeti yoktur.

Yatay / Dikey Perspektif: Çalışmanıza perspektif verecek seçenek burasıdır, henüz hiç kullanmaya gerek duymadım. Fotoğrafı bir anda çok çirkin gösterebilir.

Kırp (Crop): İlk başta kullanmanızı tavsiye edeceğim seçenek. Fotoğrafı kırparak çalışacağınız fotoğrafı artık belirlemiş olacaksınız.

Netleştir (Sharpen): Fotoğrafa keskinlik değeri verir.

Doygunluk (Saturation): Fotoğrafınızın doygunluk oranını belirler. Değerini aşağıda tutarsanız fotoğraf siyah beyaz görüntüye, yukarıda tutarsanız daha parlak ve renkli bir görüntüye sahip olacaktır.

Vurguları Kaydet: Fotoğrafta vurguların ortaya çıkmasını sağlar. Daha sonra bu vurgulara Vurgu Renk Tonları aracıyla renk verebilirsiniz.

Gölgeleri Kaydet: Bu aracın amacı gölgeleri ortaya çıkarmak olsa da ben hep sahte bir gölge oluşturduğuna inanırım. Gölgeleri vurgulayan bu aracımıza değer verdikten sonra Gölge Renk Tonları aracıyla gölgelerin gücü adına gölgelere renk verebilirsiniz.

Sıcaklık: Fotoğrafın sıcaklık değerinde belirleyici rol oynar. Değeri aşağıda tutarsanız fotoğrafınız mavi tonlarında, yukarıda tutarsanız sarı tonlarında olacaktır. Bu yüzden sıcaklık aracını kullanırken orta yolu bulmanız gerekmektedir.

Renk Tonu / Dış Görünüş Tonu: Birbirine çok benzeyen bu araçların bir tanesi fotoğrafınızı hafif renklendirecek bir diğeri ise adı üstünde canlılarda kullanmanız için dış görünüş tonu verecektir.

Skeç (Vignette): Fotoğrafların kenarlarında siyah gölge olur ya hani “aaa ne kadar güzel olmuş” dersiniz. Heh işte! O efekti vereceğimiz yer burası. Size tavsiyem fotoğrafla ilgili tüm işlemler bittikten son kullanmanız.

Tane (Grain): Fotoğraflarınıza beyaz tanecikler eklemeye yarar. Bazı çalışmalarda güzel durabilir bazılarında ise çok kötü durabilir.

# Düşük ışıklarda veya karanlıkta çektiğiniz fotoğraflar çoğu zaman tanecikli çıkabilir. Yeri gelmişken buraya notumuzu düşelim.

Soluklaştır (Fade): Adı üstünde çalışmanıza soluklaştırma sağlayacaktır.

VSCO Cam ile Güzel Fotoğraflar Yaratalım
Sıra geldi şimdi bu bilgi birimimizle sıfırdan fotoğraf düzenlemeye. Ben uygulamanın mevcut kamerasıyla bol güneşin yani doğal ışığın yer aldığı bir fotoğraf çektim hızlıca (hemen aşağıda), onun üstünde oynamaya başlayabiliriz.


VSCO Cam Kırpılmış, Efekt Verilmemiş Fotoğraf

Araçları tanıtırken ne demiştik? Çalışacağımız alanı belirlemek için fotoğrafı kırpmalıyız. Ben o yüzden ilk önce fotoğrafı 1:1 (kare) oranında kırptım ve istediğim görüntüyü elde ettim. Şimdi sıra geldi fotoğrafı güzelleştirecek ayarları uygulamaya.

VSCO Cam HB2 Filtre

VSCO Cam HB2 Filtre

Ben ilk önce en sevdiğim efekt olan HB2 efektini fotoğrafa vereceğim, fakat efekt ışıkları patlattığı için değerini +8’e çekeceğim ki hem ışıklar patlamasın hem efekt kendini belli etsin.


VSCO Cam Doygunluk ve Poz Değeri Ayarı

Daha sonra çekim kısmından poz değerini bir tık arttırarak yoluma devam ediyorum. Fotoğrafım çok ışıklı olduğu için kontrast kısmını hiç ellemiyorum, ne yaparsam yapayım elimde kalacak. Doygunluk değerini de bir tık arttırarak fotoğrafa biraz daha renk sağladım (burası tecrübem sonucu değil, deneme yanılma sonucu oldu). Elde ettiğim fotoğraf aşağıda.

 
Toggle Sidebar

Son konular

Reklam Alanı #4

Üst